21.5. Kansainvälinen kulttuurisen moninaisuuden päivä

Kulttuurinen moninaisuus on ihmiskunnalle yhtä tärkeää kuin luonnon moninaisuus on luonnolle. YK on julistanut 21.5. kansainväliseksi kulttuurien moninaisuuden päiväksi, jonka tarkoituksena on vuosittain muistuttaa ja edistää moninaisuuden arvostusta ympäri maailmaa. Kulttuurit muuttuvat alati toistensa kanssa vuorovaikutuksessa; mikään kulttuuri ei ole ”suljettu” ja homogeeninen.

Teemaan sopivia  materiaaleja

Tutustu eri uskontojen ja katsomusten juhlaperinteisiin fokus ry:n Juhlakalenterin avulla.  www.juhlakalenteri.fi

Amerikkalainen toimittaja Chris Booth ja valokuvaaja James Mollison kiersivät maailmaa ja ottivat valokuvia lasten makuuhuoneista. Tämän jälkeen he kokosivat kuvista kirjan Where Children Sleep. Lisää kuvia, josta niitä voi tulostaa.Where children sleep -kuvakirja (varhaiskasvatus, alakoulu, yläkoulu, toinen aste)

Lähennellen -oppaan tehtävät kulttuurien lähentymiseen liittyen. (aamunavauksia ja tehtäviä ala- ja yläkouluun).

Yläkoulu/toinen aste

Siirtolaisuus Suomessa ja Euroopassa (yläkoulu/ toinen aste)
Opintoaineisto sisältää 72-sivuisen opettajan oppaan, maahanmuuttoon liittyvän lautapelin ja kolme aihetta käsittelevää powerpoint-esitystä sekä erilaista oheisaineistoa.

Maailmankoulun matkalaukuista ”Moninainen Suomi” ja ”Moninaiset perheet” auttavat huomaamaan kulttuurien kirjon suomalaisessa arjessa.

Rauhankasvatusinstituutti
Toinen Linja 17, 3 krs.
00530 Helsinki
maailmankoulu@rauhankasvatus.fi

Kasvata rohkeasti
aktiivisia maailmankansalaisia!

Ota meihin yhteyttä

Jos sinulla on kysyttävää, niin voit lähettää sähköpostia täältä.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search