23.10.-29.10. Reilun kaupan viikko

Lokakuun viimeisellä viikolla vietetään Reilun kaupan viikkoa. Reilun kaupan ansiosta kehitysmaiden tuottajat pystyvät parantamaan työ- ja elinolojaan. Kuluttajille Reilu kauppa tarjoaa mahdollisuuden vaikuttaa positiivisesti kehitysmaissa asuvien ihmisten elämään.

Tutustu Reilun kaupan viikon kampanjoihin osoitteessa: www.reilukauppa.fi

Alakoulun Reilun kaupan materiaalit
Suklaan matkassa-vihko tarinoineen ja tehtävineen, muistipeli ja opettajan ohjeet

Reilukauppa.fi-sivustolta löytyy vielä lisää tietoa ja toimintavinkkejä ala- ja yläkouluikäisille.

Yläkoulut ja lukiot voivat myös tilata koululleen Repu ry:n kouluvierailijan kertomaan siitä, miten arkiset kulu-tusvalintamme vaikuttavat globaaleihin kehityskysymyksiin. Vierailija on mahdollista saada kaikille Maailman-koulun toimintapaikkakunnille, katso lisää: Eettisen kaupan puolesta Eetti ry

Voit myös lainata Maailmankoulun matkalaukun ”Vastuullinen vaikuttaminen”, jonka kautta perehdytään laajasti kulutusvalintoihimme kestävän kehityksen näkökulmasta. Katso tarkemmat matkalaukkukuvaukset ja ohjeet matkalaukun varaamiseen klikkaamalla omaa paikkakuntaasi kartalta!

Rauhankasvatusinstituutti
Toinen Linja 17, 3 krs.
00530 Helsinki
maailmankoulu@rauhankasvatus.fi

Kasvata rohkeasti
aktiivisia maailmankansalaisia!

Ota meihin yhteyttä

Jos sinulla on kysyttävää, niin voit lähettää sähköpostia täältä.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search