Reilun kaupan viikko

Reilun kaupan viikkoa vietetään vuosittain lokakuun lopussa, viikolla 43. Tavoitteena on nostaa esiin maailmankauppaan ja ihmisoikeuksiin liittyviä kysymyksiä sekä herättää ihmisiä pohtimaan kulutustottumuksiaan eettisistä näkökulmista. Lisäksi pyritään tekemään tutuksi Reilun kaupan sertifikaattia sekä sitä eettistä kriteeristöä, joka ohjaa reilun kaupan tuotteiden viljelyä ja kauppaa.

Tutustu Reilun kaupan viikon kampanjoihin osoitteessa: www.reilukauppa.fi. Voit tilata teemaan liittyviä esitteitä ja julisteita koulullesi täältä

Rauhankasvatusinstituutti
Toinen Linja 17, 3 krs.
00530 Helsinki
maailmankoulu@rauhankasvatus.fi

Kasvata rohkeasti
aktiivisia maailmankansalaisia!

Ota meihin yhteyttä

Jos sinulla on kysyttävää, niin voit lähettää sähköpostia täältä.

Start typing and press Enter to search