Skip to content

Reilun kaupan viikko

Reilun kaupan viikkoa vietetään vuosittain lokakuun lopussa, viikolla 43. Tavoitteena on nostaa esiin maailmankauppaan ja ihmisoikeuksiin liittyviä kysymyksiä sekä herättää ihmisiä pohtimaan kulutustottumuksiaan eettisistä näkökulmista. Lisäksi pyritään tekemään tutuksi Reilun kaupan sertifikaattia sekä sitä eettistä kriteeristöä, joka ohjaa reilun kaupan tuotteiden viljelyä ja kauppaa.

Tutustu Reilun kaupan viikon kampanjoihin osoitteessa: www.reilukauppa.fi. Voit tilata teemaan liittyviä esitteitä ja julisteita koulullesi täältä.

Reilun kaupan videolla kannustetaan pohtimaan kuluttamisen eettisyyttä.
Kesto 3 min
Puhe: suomi
Tekstitys: ei tekstitystä

Rauhankasvatusinstituutti
Sturenkatu 11
00510 Helsinki
info@rauhankasvatus.fi

KASVATA ROHKEASTI AKTIIVISIA MAAILMANKANSALAISIA!

Font Resize