Skip to content

29.8. Suomen luonnon päivä

Suomen luonnon päivä on luonnon oma juhlapäivä, jota on vietetty vuodesta 2013 alkaen elokuun viimeisenä lauantaina. Suomen luonnon päivästä päätettiin tehdä vuonna 2021 virallinen liputuspäivä ja samalla Suomesta tulee maailman ensimmäinen valtio, joka liputtaa luonnon kunniaksi. Päivästä tulee vakiintunut liputuspäivä vuodesta 2023 alkaen, jolloin Suomen luonnon päivä täyttää 10 vuotta.

Merkkipäivän virallinen leivos on mustikkapiirakka. Luontoa voi juhlistaa päiväkodeissa ja kouluissa jo edellisellä viikolla tai tekemällä lauantaikoulupäivän. Ryhmissä voidaan esimerkiksi kirjoittaa luontorunoja, leipoa mustikkapiirakkaa tai aistia Suomen luontoa!

Suomen luonnon päivän viralliset sivut

Henkilö Suomen lipun kanssa seisomassa kalliolla

Kuva: Eeva Mäkinen / Suomen luonnon päivä

Suomen luonnon päivän koordinaattoreina toimivat Suomen luonnonsuojeluliitto, Suomen ympäristökeskus, Metsähallituksen luontopalvelut, Yleisradio, Partiolaiset ja Suomen sydänliitto.

Rauhankasvatusinstituutti
Toinen Linja 17, 3 krs.
00530 Helsinki
info@rauhankasvatus.fi

KASVATA ROHKEASTI AKTIIVISIA MAAILMANKANSALAISIA!

Font Resize