Skip to content

Tasa-arvo toimintakulttuurin keskiöön

Täydennyskoulutus varhaiskasvatuksen ja eri asteiden koulujen ammattilaisille

TASA-ARVO TOIMINTAKULTTUURIN KESKIÖÖN

Miten sukupuolten tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta voi edistää koulun ja päiväkodin arjessa? Miten tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnitelma jalkautetaan osaksi toimintakulttuuria? Millaisia käytännöllisiä työkaluja tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustyön tueksi on tarjolla?

RKI järjestää Opetushallituksen tuella maksuttomia täydennyskoulutuksia koulujen ja päiväkotien tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnittelusta. Koulutus koostuu kahdesta lähipäivästä, itsenäisistä tehtävistä sekä ohjatusta tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnitelman tekemisestä tai muusta projektityöstä.

Mitä opit koulutuksen käytyäsi?

Koulutuksessa opitaan käyttämään uutta Gender Equality Charter Mark -tasa-arvotyökalua, jonka avulla jokainen koulu ja päiväkoti voi löytää itselleen sopivia tapoja sukupuolten tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden edistämiseksi. Työkalu tarjoaa kouluille ja päiväkodeille ohjenuoria ja tukea koulun ja päiväkodin johtajuuden, opetussuunnitelman, ympäristön, asenteiden ja yhteisön tasa-arvoistamiseen. Tasa-arvotyökalun käytöstä on hyviä kokemuksia kouluissa ympäri Eurooppaa, ja nyt työkalua pääsee hyödyntämään myös Suomessa!

Koulutuksissa annetaan myös valmiuksia seksuaaliseen häirintään puuttumiseksi, koulutus- ja uravalintojen segregaation purkamiseksi ja sukupuolen moninaisuuden huomioimiseksi kasvatuksessa. Lisäksi tutuksi tulevat tasa-arvoon ja yhdenvertaisuuteen liittyvät lait ja asiakirjat.

Ilmoittaudu oman paikkakuntasi koulutukseen!

Varhaiskasvatuksen ja eri asteiden koulujen ammattilaisille suunnatut koulutukset järjestetään ympäri Suomea vuoden 2020 aikana. Alta löydät lisätietoja tulevien koulutusten ilmoittautumismahdollisuuksista. Koulutuskalenteri täydentyy kevään aikana.

 • Joensuu (varhaiskasvatus ja eri asteiden koulut): ti 6.10., ti 20.10. & ti 17.11. klo 16-19. Ilmoittautuminen avataan keväällä 2020.
 • Jyväskylä (varhaiskasvatus, ryhmä 1): ti 24.3. & ke 15.4. klo 12-16. Ilmoittautuminen avataan lähiaikoina.
 • Jyväskylä (varhaiskasvatus, ryhmä 2): ke 25.3. & to 16.4. klo 12-16. Ilmoittautuminen avataan lähiaikoina.
 • Jyväskylän kesäyliopisto / O3-kunnat (varhaiskasvatus ja eri asteiden koulut): ti 29.9. & ti 27.10. klo 9-15. Ilmoittautuminen avataan keväällä 2020.
 • Kokkola (varhaiskasvatus ja alakoulu): ke 16.9. & to 5.11. klo 9-15. lmoittautuminen avataan keväällä 2020.
 • Kokkola (yläkoulu ja lukio): ti 15.9. & ke 4.11. klo 9-15. lmoittautuminen avataan keväällä 2020.
 • Lappeenranta (varhaiskasvatus): to 10.9. & to 29.10. lmoittautuminen avataan keväällä 2020.
 • Mikkelin kesäyliopisto (varhaiskasvatus ja eri asteiden koulut): to 3.9. & to 8.10. klo 12-17. Ilmoittautuminen avataan keväällä 2020.
 • Oulu (varhaiskasvatus): ma 16.3. & ma 20.4. klo 13-17. Ilmoittaudu koulutukseen tämän linkin kautta!
 • Oulu (peruskoulu): ma 16.3. & ma 20.4. klo 8-12. Ilmoittaudu koulutukseen tämän linkin kautta!
 • Turku (varhaiskasvatus ja alakoulu): to 1.10. & to 12.11. klo 9-15. Ilmoittautuminen avataan keväällä 2020.
 • Turku (yläkoulu ja lukio): ti 1.9. & ke 11.11. klo 9-15. Ilmoittautuminen avataan keväällä 2020.

Lisätietoja

Ota yhteyttä koulutussuunnittelija Matti Pihlajamaahan, mikäli kiinnostuit osallistumisesta, koulutuksen järjestämisestä tai muusta yhteistyöstä!

Matti Pihlajamaa
Koulutussuunnittelija, oppilaitostyö
matti.pihlajamaa(at)rauhankasvatus.fi
+358 50 470 2908

oph_rahoittaa_rgb
Rauhankasvatusinstituutti
Toinen Linja 17, 3 krs.
00530 Helsinki
info@rauhankasvatus.fi

KASVATA ROHKEASTI AKTIIVISIA MAAILMANKANSALAISIA!

Font Resize